Ljummen sallad med blomkål och koriander
Så enkelt och så läckert. Snabbfrästa grönsaker på en bädd av ruccola, en härlig dressing och massor av färsk koriander. Mums!
 | 4 portioner
|
| Så enkelt och så läckert. Snabbfrästa grönsaker på en bädd av ruccola, en härlig dressing och massor av färsk koriander. Mums! |
2 morötter 1 blomkålshuvud en klick Svenskt Smör 1 tsk garam masala en ask ruccola, eller annan sallad en kruka färsk koriander eller persilja salt, peppar olja, vinäger
dressing: 2 dl Lätt Crème Fraiche 1 pressad vitlöksklyfta 1 tsk honung 1/2 tsk chilipulver
|
Rör samman dressingen, ställ kallt och låt den dra en stund. Skala och slanta morötterna. Dela blomkålen i små buketter. Fräs det i smör tillsammans med garam masala. Krydda med salt och peppar. Lägg röran varm på en bädd av ruccola som smaksatts med salt, peppar och fuktats med ett par droppar olja och vinäger. Ringla dressingen över och toppa med färsk koriander.
|
|
|